بلاگ عروجیان

برگزیده مقالات و آموزش های وبسایت عروجیان

۰ نظر 1 هفته پیش

از فلسفه ی آداب خاکسپاری میت چه می دانید؟

در مقالات قبلی بسیاری از آداب مربوط به خاکسپاری و برگزاری مجالس ترحیم را بررسی کردیم.در این مقاله قصد داریم دلیل بسیاری از آداب خاکسپاری اسلامی را که برای متوفی انجام داده می شوند،بررسی کنیم.

ادامه مطلب
۰ نظر 2 هفته پیش

تقسیم ارثیه چگونه انجام می شود؟

هنگامی که شخصی فوت می کند،آنچه از اموال و دارایی ها به جا می گذارد(در اصطلاح ماترک گفته می شود.) بر طبق قوانین فقهی بین افرادی که با او نسبت نسبی یا سببی دارند تقسیم می شود.بعد از پرداخت هزینه ی کفن و دفن و مراسم متوفی و بدهی ها و دیونش،آن چه از دارایی او باقی مانده در بین وارثانش در فرآیندی به نام انحصار وراثت تقسیم می شود.

ادامه مطلب
۰ نظر 1 ماه پیش

تجربه ی نزدیک به مرگ” چگونه است؟

مرگ یکی از موضوعاتی است که همواره ذهن بشر را به خود مشغول داشته و سوالات زیادی را پیش روی او قرار داده است.افرادی که مرگ را تجربه می کنند هیچ گاه نمی توانند به عقب برگردند و ما را از آن چه برایشان اتفاق افتاده آگاه کنند.به همین دلیل بیشتر آن چه ما در این باره می دانیم بر اساس باورهای دینی ما شکل گرفته است.یکی از اصلی ترین غرایز بشری میل به جاودانگی است و به همین خاطر مرگ و پایان زندگی برای بسیاری تجربه ای تلخ و ترسناک به نظر می رسد.قسمتی دیگر از آن چه راجع به مرگ و چگونگی آن می دانیم مربوط به تجربه ی افرادی است که به خاطر قرار گرفتن در شرایط خاص پزشکی یا حوادث دیگر "تجربه ی نزدیک به مرگ" داشته اند.

ادامه مطلب
۰ نظر 1 ماه پیش

نکاتی درباره ی حلوا و پخت و تزئین آن برای مراسم ختم

حلوا یکی از شیرینی های روزانه و آیینی در شرق و خاورمیانه است. بسیاری از مورخین هندوستان را زادگاه آن می دانند، درحالی که بسیاری دیگر معتقد هستند حلوا ریشه ی عربی دارد و از واژه ی عربی "حلوی" به معنای شیرین گرفته شده ست.

ادامه مطلب
۰ نظر 1 ماه پیش

در شب های قدر چه اعمالی باید انجام بگیرد و چه فضایلی دارد؟

بنا بر اعتقادات مسلمانان شب های قدر شب هایی هستند که نخستین آیات قرآن بر پیامبر اسلام نازل شده است. مراسم شب قدر در شب های نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم ماه رمضان برگزار می شود و با توجه به روزه دار بودن مردم در ماه رمضان و شهادت امام اول شیعیان حضرت علی(ع) در شب نوزدهم ماه رمضان این شب ها و به اعتقاد برخی تولد حضرت فاطمه(ع) دختر پیامبر در این شب ها،در زمره ی مناسبت های مهم برای مسلمانان قرار دارد و افراد بسیاری این شب ها را تا صبح بیدار مانده و به دعا و راز و نیاز می پردازند.

ادامه مطلب
۰ نظر 1 ماه پیش

دفن بیماران کرونایی به چه صورت انجام می گیرد؟

این روزها علاوه برکادر پزشکی و درمانی که در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا هستند و با بیماران در تماس مستقیم هستند، افرادی که در آرامستان ها هم مشغول خدمت رسانی هستند، از رانندگان آمبولانس گرفته تا افراد که کارهای شست و شو و تدفین را انجام می دهند هم باید مورد تقدیر و تشکر قرار بگیرند و زحماتشان نادیده گرفته نشود.

ادامه مطلب
۰ نظر 3 ماه پیش

چرا مراسم ختم در روزهای مشخصی برگزار می شود؟

برگزاری مراسم عزاداری برای رفتگان در تمامی کشورهای جهان مرسوم است،اما آداب و رسوم آن ریشه در فرهنگ و سنت های هر قوم و ملتی دارد.آداب و رسوم برگزاری مراسم در کشور ما آمیخته ای از زندگی اقوام باستانی ما (زرتشتی ها و سکاها) و فرهنگ و اعتقادات اسلامی است.در ادامه به بررسی ریشه و برخی آداب و رسوم مراسم ختم می پردازیم.

ادامه مطلب
۰ نظر 4 ماه پیش

دعا و اعمال شب اول قبر و تازه درگذشتگان

زمانی که شخصی فوت می کند، اطرافیان و آشنایان او دغدغه دارند تا علاوه بر برگزاری مراسم مناسب برای متوفی کاری انجام دهند. یکی از بهترین این کارها خواندن دعا و تلاوت قرآن و خواندن نماز برای فرد متوفی است. در این مقاله به بررسی ادعیه و اعمالی که سبب آرامش و آمرزش رفتگان می شود می پردازیم.

ادامه مطلب
۰ نظر 4 ماه پیش

احکام و آداب غسل و کفن و نماز و دفن میت

دین اسلام دینی کامل و همه جانبه است و احکام و دستورالعمل های آن تمامی مسائل و جوانب یک زندگی سالم را پوشش می دهد. در مقالات قبلی موضوعات مختلفی در مورد نماز میت و زیارت اهل قبور را  بر طبق احکام و روایات اسلامی مورد بررسی قرار دادیم. در این مقاله به بررسی آداب و احکام درباره ی غسل و دفن افراد متوفی می پردازیم.

ادامه مطلب
۰ نظر 5 ماه پیش

چگونه مفهوم مرگ را برای یک کودک سه ساله توضیح بدهیم؟

بسیاری از ما تمایل نداریم از مسائل ناراحت کننده صحبت کنیم و صحبت از بسیاری از مسائل ناراحت کننده در فرهنگ ما تابو محسوب می شود و مرگ هم یکی از آنهاست. خصوصا وقتی بخواهیم با کودکان در این باره صحبت کنیم. اما در هر صورت مرگ واقعیت انکارناپذیر زندگی است و بعید نیست کودکان امروزی با کنجکاوی های منحصر بفردشان درباره ی آن از ما سوال هایی بپرسند.  

ادامه مطلب
۰ نظر 5 ماه پیش

چگونه خبر مرگ را به کودک بدهیم؟

مقوله ی مرگ و صحبت راجع به آن برای بیشتر ما سخت و پیچیده است خصوصا زمانی که بخواهیم به کودکان مرگ یکی از نزدیکان یا عزیزان را توضیح بدهیم. چرا که براساس قانون طبیعت، بزرگسالان باید کودکان را از مسائل سخت در زندگی دور نگه دارند. این موضوع پیچیده تر می شود چون خود ما هم درگیر غم و اندوه از دست دادن فرد متوفی هستیم.

ادامه مطلب
۰ نظر 6 ماه پیش

دعای اهل قبور و آداب زیارت اهل قبور

بسياري از مردم پس از فوت اطرافيان و عزيزانشان در بازه های زمانی منظم به آرامگاه آنها رفته و با خواندن دعا و دادن خیرات در تلاش برای تسکین غم فقدان از دست رفتگان و طلب آرامش و آمرزش برای روح آنها هستند. بنا بر باور و اعتقادات دینی ما مردگان تا روز محشر زنده هستند و بر اعمال و خیراتی که برای آنها فرستاده می شوند آگاه هستند.

ادامه مطلب
۰ نظر 6 ماه پیش

چگونه به افراد عزادار تسلیت بگوییم؟

در این مقاله روش ها و ِآداب تسلیت گفتن به افراد عزادار را در مکان ها و شرایط مختلف توضیح داده ایم.برای تسکین و تسلی خاطر بازماندگان و عزیزان با رهایی از غم از دست دادن عزیزشان چه جملاتی را بگوییم و از چه جملاتی استفاده نکنیم.

ادامه مطلب
۰ نظر 7 ماه پیش

علت پوشیدن لباس های مشکی در عزاداری چیست؟

روایت پوشیدن لباس مشکی و فلسفه پوشیدن لباس مشکی در محرم و تاریخچه لباس مشکی در ایران چیست و چرا مردمان غرب و ایالت متحده هم در مراسم عزاداری و تدفین لباس مشکی می پوشند؟

ادامه مطلب